Our Staff

Staff List Academic Year 2018 - 2019

Headmaster
Mr Carl Howes MA (Cantab) PGCE

Deputy Head
Mr Simon Gould BA (Hons) QTS - Deputy Designated Safeguarding Lead

Deputy Head – Teaching and Learning
Miss Charlotte Ashworth BA (Hons) PGCE

Head of Lower School
Miss Rebecca Leviston BEd QTS

Lower School Class Teachers and responsibilities
RR - Miss Francesca Kiddle BA (Hons)  PGCE EYFS
RP - Mrs Tracey Taylor BEd
RS - Miss Stephanie Bland BA (Hons) QTS –  Head of Early Years
1R - Mrs Fran Johnson -BA(Hons) QTS PGCE
1P - Mrs Lucy Coles - BSc (Hons), PGCE
1S - Miss Helen Boffey BSc (Hons) PGCE, QTS – Head of Lower School English and Phonics
2R - Miss Georgette Goodin BA (Hons) PGCE, QTS
2P - Mrs Christina Collet BSc (Hons) PGCE – Head of Lower School Mathematics
2S - Miss Georgina Gillooly BEd (Hons)

Head of Upper School
Mr Michael Armitage BA (Hons) QTS – Designated Safeguarding Lead

Upper School Class Teachers and responsibilities
3R - Miss Kate Salisbury PGCE EYFS & Primary/BSc
3P -Miss Mahro Ghobadi BA (Hons) PGCE, QTS 
3S -Miss Hayley Merrett  BA (Hons) QTS  
4R -Miss Alison Hayman BA (Hons) PGCE - Head of RE
4P - Mrs Gemma Plewman BA (Hons) QTS 
4S - Miss Emma Lockwood 
5R - Miss Amy Humberston BA (Hons) PGCE, QTS - Head of Geography
5P - Mr Justyn Waterman BMus (Hons) PGCE – Head of PSHE & SMSC
5S - Miss Rosanna Perez-Curtis Mrs Rachel Arran BA (Hons) PGCE, QTS – Head of History
6R - Mr Anthony Glover BA (Hons) PGCE – Head of English
6P - Miss Holly Johnston BEd (Hons) - Head of CPD
6S - Mrs Rachel Arran BA (Hons) PGCE, QTS – Head of History

Other Teaching Staff and responsibilities
Miss Rachel Alleyne BA (Hons) MA (fine art).QTS – Head of Art and Design
Miss Anna Biddle BA (Hons) MEd QTS – Assistant Head of Learning Support 
Miss Marta Borikic MA – Part Time Lower School Music Teacher
Mr Christopher Bryan BSc (Hons) QTS – Head of Boys’ Games
Mrs Irene Cannon BA  MA  History (Hons) Higher Diploma in Education (Hons) – Learning Support Teacher
Mrs Sarah Chittenden BA (Hons) PGCE – Assessment Coordinator and Extra-curricular Clubs Coordinator
Mr Phil Cooper BA (Hons) PGCE - Upper School Teacher 
Miss Abigail Vines BA (Hons) PGCE – Head of Science
Miss Marie-Laurence Hagopian MA - Head of French
Miss Claire Jaques BEd (Hons) – Learning Support Teacher
Miss K Seaton MEd, BA QTS  – Head of Learning Support (SENCo)
Mrs Helen Taylor BMus (Hons) LRAM – Head of Music
Mrs Lara Smith BEd QTS – Lower School Teacher
Mrs Arabella Stewart-Liddon BA (Hons) PGCE – Head of Mathematics and Reasoning
Miss Jemma Gillie  – Upper School teacher
Miss Emily Theyer BSc (Hons) PGCE – Head of PE and Games and Educational Visits Co-Ordinator

Support Staff

Mrs Ehssen Boumlaki - BA - Year 2 Teaching Assistant
Miss Angie Cohen - BSc, HLTA - Digital Coach
Ms Louise Cupit - EY Care and Education Level 3, Montessori Diploma, NVQ EY - Reception Teaching Assistant,
Ms Lisa Dawson - NVQ Level 3 – Reception Teaching Assistant
Mrs Christine Sadek - CACHE Level 3/NVQ Children's Care/Learning & Development Level 4 - Reception Teaching Assistant
Mrs Kirsten Forde - Year 4 Teaching Assistant
Mrs Dominique Fortescue - Year 3 Teaching Assistant
Mrs Jenny Griffiths - Librarian
Mr Russell Hodges – Sports Teaching Assistant and Coach
Miss Ashleigh James – Child Care & Education Diploma Level 3 - Year 1Teaching Assistant
Miss Grace Cullen - Year 1 Teaching Assistant
Miss Harley Dunsmore - Btec/Trinity Diploma - Year 2 Teaching Assitant
Miss Christine Njihia BA (Hons) – Art Technician/Art Teaching Assistant
Miss Sarah O’Shea NVQ Level 3 – Learning Support Assistant
Mrs Sarah Slee – BA (Hons) - Year 5 Teaching Assistant

 

Peripatetic Staff
Mr Stephan Chase – Speech and Drama (Years 4 – 6)
Mrs Anita Borge – Speech and Drama (Years R – 6)
Ms Angela Grant – Ballet
Mr David Lewin – Piano
Mr Gareth Knox – Piano
Mrs Christina Northcott – Piano
Mr Andrew Connington – Brass
Miss Lucy Downer – Woodwind
Mr Andy Scott – Guitar
Miss Anna Ovsyanikova – Violin
Miss Stephanie Oatridge - Oboe
Ms Calie Hough – Percussion
Mrs Marylyn Lewin – Voice
Mr Martin Heath – Cello
Mr Barnaby Archer – Percussion
Miss Cecilia de Maria – Harp
Mrs Fumie McAvock – Piano
Miss Olivia Jarvis - Violin
Miss Charlotte Evans - Oboe
Ms Helen Wooley – Stretch & Relax

Administration
Mrs Bernie Rands -–School Secretary
Mrs Charlie Hayden – School Secretary
Mrs Kate Jason - Receptionist/Head's PA

Business Management
Mrs Louise Doughty – Finance Officer
Ms Bhavna Patel – Finance Assistant
Mr Andrew Ritchie – Domestic Bursar

Welfare Assistant
Izabela Borek Level 3 First Aid

School Keepers
Mr Krzysztof Kowalina -  Site Manager
Mr Mohammed Miah - Assistant Site Manager

 

RPPS